Cross compilance - oznacza powiązanie wysokości uzyskiwanych płatności bezpośrednich ze spełnianiem przez beneficjentów określonych wymogów. Organem odpowiedzialnym za kontrole w zakresie identyfikacji i rejestracji zwierząt będzie Inspekcja Weterynaryjna. Kontrole w tym zakresie dotyczyć będą 10% gospodarstw utrzymujących bydło, 3% gospodarstw utrzymujących owce i kozy, w których trzymane zwierzęta stanowią co najmniej 5% zwierząt w danym państwie członkowskim oraz gospodarstw utrzymujących świnie.
Kary za nieprzestrzeganie zasady cross-compliance są zróżnicowane w zależności od charakteru wykroczenia i jego skutków. Polegają na obniżeniu należnych płatności bezpośrednich włącznie z wykluczeniem rolnika z systemu płatności. W przypadku nieprzestrzegania wymagań, płatności bezpośrednie są redukowane proporcjonalnie do naruszeń. Wymiar sankcji za nieprzestrzeganie wymogów podstawowych będzie uzależniony od wielu czynników.
Zakres kontroli IRZ obejmować będzie następujące elementy:
- znaki identyfikacyjne zwierząt (bydło, owce, kozy i świnie)
- posiadanie paszportów bydła,
- aktualizacja i prowadzenie księgi rejestracji przez posiadacza zwierząt
- dokumentacja przewozowa (w przypadku owiec i kóz)
Ponadto inspekcja będzie obejmowała przestrzeganie przez rolników terminów zgłoszeń:przemieszczeń zwierzęcia (biuro powiatowe AR i MR):
- bydło w terminie 7 dni od daty zaistnienia zdarzenia, owce i kozy nie później niż w terminie 6 miesięcy,
- świnie 30 dni .padnięć i ubojów (biuro powiatowe AR i MR, Powiatowy Inspektorat Weterynarii): bydło w terminie 7 dni od daty zaistnienia zdarzenia, owce, kozy i świnie w terminie 30 dni.